Zahrady, parky

Ve městě je mnoho menších i větších parků a zahrad či alejí, které stojí za návštěvu, pokud se tu zdržíte. Jejich kompletní seznam naleznete na stránkách města. Ty nejznámější a nejoblíbenější z nich naleznete níže.

Herzogspark

Herzogs park, někdy také nazýván Duke park je zelené parkové pásmo podél Dunaje ve východní části Regensburgu. Jedná se o menší park s historicky zajímavými exponáty květin a také s pozůstatky středověké kultury.

Nejvýraznější je renesanční zahrada v jižní části a čtyřpatrová věž Prebunnturn. Zajímavostí je pak třeba pískovcová fontána vytvořená z jednoho kusu pískovce.

Herzogspark

Herzogspark

Z věže je vidět kus dochované zdi městského opevnění. Na břehu Dunaje stojí neogotikcá vila Villapark kterou si nechal postavit král Maxmilián II. Zeď s věží jsou střeženy velikým kamenným lvem nad vchodem. U něj je odkaz na počátky stavby městské zdi, která lemuje kus parku a pochází z roku 1293.

U vstupu je ukázka alpské flóry s žulou a horskými rostlinami, o kus dál veliké keře rododendronů a navštívit můžete krásnou terasu s výhledem na Dunaj a jezírkem plným ryb v růžové zahradě.

Zahrada je veřejnosti přístupná. V jejích prostárách najdete také Národní historické muzeum východního Bavorska.

Městský park

Nejstarší a největší Regensburgský park osazaný lípami v 16. století (Stadtpark). Na místě dnešního parku sídlily lomy, které v 16. století zasypali a na jejich místo vysadili lipovou alej. Chvíli se oblasti říkalo právě podle lip – Unter den Linden.

Původně zde byly hřibotovy (1528-1898) pro katolíky a protestanty, ale dnes už tu jsou jen hřbitovní kaple, které historii připomínají. V blízkosti parku je ale stále hřbitov židovský. Dříve parkem vedly městské hradby.

Městský park Stadtpark

Městský park Stadtpark

V roce 1910 se zde konala veliká výstava českých průmyslových výrobků a v té době tu vznikla první železobetonová stavba pavilonu v Regensburku, pavilon navržený Josephem Kochem. Ten rovněž postavil na druhé straně parku halu v secesním stylu, později známou jako radnici. Ve druhé světové válce byly některé ze staveb poškozeny.

V současnosti je tu rybník, dětské hřiště a mnoho uměleckých artefaktů různorodě rozmístěných po celém parku. Na severu parku je Muzeum umění (Kunstforum Ostdeutsche Galerie) se zaměřením na umění střední a východní Evropy. Také si tu můžete odpočinout v kavárně uprostřed parku.

Dörnbergpark

Na začátku 19. století koupil baron Ernst Friedrich von Dornberg pozemky od židovského bankéře Phillippa Reichenberga (z rodu Thurn und Taxis). Park rozšířil a k jeho úpravě přizval slavného krajináře Carla von Effnera z Anglie, který zde v letech 1864 – 1867 intenzivně pracoval na přetvoření celého parku. Mnoho stávajících budov parku pochází právě z této doby.

Dörnbergpark s Rosariem

Dörnbergpark s Rosariem

Park je sestaven ze zhruba 1400 stromů a z toho třetina je starší než 100 let. Stromů je v parku 63 druhů stromů a mezi nimi mnoho dendrologických skvostů. Létá tu 26 druhů ptáků a vyskytuje se tu jeden druh netopýrů.

V roce 1938 park zpřístupnili veřejnosti a v roce 1947 byl prohlášen za národní kulturní památku. V současnosti je park volně přístupný veřejnosti po celý den a v jeho středu si můžete odpočinout v restauraci Rosarium.